דומיין אישי ועסקי

קניית דומיין ברוב המקרים נופלת תחת בחירת דומיין אישי או דומיין לעסק. שני התהליכים זהים ברוב המקרים אבל מערבים מערך שיקולים שונה זה מזה.

דומיין אישי נועד לשרת אינטרס של אדם פרטי בדרך כלל יצירת URL או חשבון דואר אלקטרוני אישי מאד שניתן לחלוק עם חברים או שאולי אתה מחפש להצטרף לעולם מסחר הדומיינים הכל כך מדובר.

לא משנה מה הרקע להחלטה לרכוש דומיין אישי, סביר להניח שתבסס את הבחירה על אחד מהפרמטרים הבאים:

  • שם – אם יש לך שם פרטי או שם משפחה מקורי ייתכן שתוכל לרכוש דומיין המכיל אותו. ברוב המקרים הדבר כבר אינו אפשרי וכדאי לחשוב על אופציות חליפיות כמו רישום שם פרטי עם שם משפחה יחד, ראשי תיבות וכו'. אם השם המדובר הנו שם נפוץ יחסית סביר להניח שמציאת דומיין פנוי עם סיומת תהיה .comבלתי אפשרית וכדאי להביא בחשבון סיומות אחרות.
    *חשוב לדעת שיש הזהר ממקרים בהם השם המדובר מתייחס גם לאדם מפורסם. במקרים אלה תיתכן עילה לתביעה.
  • תחביבים/הרגלים – סביר להניח שמציאת דומיין פרטי שיתאים לתחומי העניין שלך תהיה קלה יחסית. פחות קל במידה והתחום המדובר קשור למחשבים אבל באופן כללי משחקי מילים מתוחכמים יותר או פחות יניבו פרי ברוב המקרים.
  • טעם אישי – יש מיקרים בהם שם הדומיין מנוצל להבעת עמדה כלשהי כמו godmustdie.com למשל. במקרים כאלה חשוב לזכור כי הבעלות על דומיינים הנה מידע ציבורי וכל אחד יכול לחשוף מי עומד מאחורי דומיין נתון לכן רצוי לא לעצבן את האנשים הלא נכונים.

בחירת דומיין לעסק מצריך חשיבה הרבה יותר מעמיקה מקניית דומיין אישי. דומיין לעסק הנו חלק מיצירת התדמית והמיתוג של העסק ומכאן שגם החלפתו בשלב מאוחר יותר, בניגוד למצב בדומיין אישי, תהיה בעלת השלכות רבות על העסק אותו הוא מייצגת. במסגרת פיתוח זהות אינטרנטית לבית עסק נתון שם הדומיין הוא למעשה שם הזהות. בכל חיפוש, בכל פרסום, מה שיופיע שוב ושוב יהיה אותו שם דומיין נבחר. על כן חשוב לוודא מספר דברים לפני שרוכשים דומיין לעסק