דומיין חסוי

בכל רישום שם דומיין חייב הרושם לספק לרשם פרטי התקשרות – קישור לאדם שמנהל את הדומיין, קישור לחברה או האדם שיכולים להשתמש או למכור את הדומיין, קישור לאיש הטכני שאחראי לתחזק את ה-DNS הקשורים לשם הדומיין הנ"ל וקישור לחיוב בתשלום.
רשימת הפרטים הללו ידועה כמידע ה- WHOIS. אלו פרטי מידע פומביים לכל דבר וכל אחד יכול לראות אותם פשוט ע"י הרצת חיפוש מה שמעלה כמובן את שאלת הפרטיות. הרבה אנשים מסיבות שונות ומגוונות לא אוהבים שפרטים רגישים כמו מספר טלפון וכתובת מגורים נגישים לציבור הגולשים העולמי.
בגלל סיבה זו מליוני בעלי דומיינים משתמשים במידע WHOIS שיקרי. סמכויות ממשלתיות לא אוהבות את הפתרון הזה כיוון שהן מחפשות בעלים של אתרים לא חוקיים אם המידע בקמה אינו נכון כיצד הן תוכלנה למצוא את הבעלים? מה גם שפרטי WHOIS מזויפים הופכים מצבים של סכסוכי דומיין לבעיה של ממש עקב הקושי להוכיח בעלות.

דרך הרבה יותר בטוחה לשמור על פרטי ה- WHOIS מוגנים היא לקנות דומיין חסוי. ע"י תשלום נוסף אפשר להפוך את פרטי ה- WHOIS מפומבי לפרטי ובכך להפחית משמעותית את הסיכון לפלישה לפרטיות, גנבת זהות וכו' כמו גם את הסיכוי לצרוף חשבון הדואר האלקטרוני שמופיע בפרטים לרשימות ספאם שונות.

הדיון האינטרנטי על דומיין חסוי בקרב דומיינרים, שמירת פרטי הדומיין פומביים מאפשר לכל קונה פוטנציאלי ליצור קשר עם בעל הדומיין ואילו דומיין חסוי מונע זאת כיוון שמרגע הפעלתו של דומיין חסוי הפרטים ליצירת קשר משתנים אוטומטית לפרטי הרשם כך ש- "טכנית" הוא הבעלים.
הבחירה להפעיל דומיין חסוי או לא היא של בעל הדומיין, אם העובדה שפרטי האישיים צפים להם ברשת אינה מטרידה אותו או במידה והדומיין ניקנה במטרה להימכר אין טעם בדומיין חסוי אבל, אם בעל הדומיין כן מעוניין בשמירה על פרטיותו דומיין חסוי היא הדרך הנוחה ביותר להקשות על השגתם. גם אם הדומיין המדובר כן מוצע למכירה ישנם פורומים מסוימים שמתמחים בדבר ודרגם ניתן לפרסם את הדומיין מבלי לחשוף פרטים אישיים מידי כמו טלפון וכתובת.
דומיין חסוי יכול להוות פתרון אידאלי לתחלואות רשת רבים ויש לבחון כל שם דומיין לגופו ולראות האם התשלום הנוסף שווה את ההשקעה, בד"כ לא מדובר בתשלום גבוה מאד אבל לעסק שמתמחה במסחר בדומיינים הוא עלול להצטבר להוצאה לא קטנה.