קניית דומיין – היבטים משפטיים

rules

התפיסה הציבורית כוללת עדיין אי-הבנות רבות ביחס להיבטים המשפטיים הכרוכים במכירה וקניה של דומיינים. כמו כל דבר הקשור לאינטרנט, מערך החוקים המתמודד עם קניית דומיין ומכירת דומיין נמצא עדיין בהתהוות, ועל אף שהקוד המוסרי על פיו יש לנהוג הוא יחסית ברור, אכיפת החוק אינה נהירה ועל כן מומלץ מאד לברר את כל הסוגיות הללו מבעוד מועד. מודעות להיבטים המשפטיים חשובה כפליים במקרים בהם קניית דומיין או מכירת דומיין נעשית למטרות עסקיות, ועל אחת כמה וכמה כשהדומיין משמש עסק דומה בהווייתו לעסק אחר.

עם השנים הספירה המשפטית דאגה לטפל ברוב ההיבטים המשפטיים המעורבים בכל קניית דומיין אבל חשוב לזכור כי קניית דומיין עלולה ליצור בעייתיות מסוימת והיא אף פעם אינה פשוטה כמו שהיא נראית. לפניכם 3 בעיות משפטיות נפוצות שעשויות להתעורר ברכישה או מכירה של דומיינים וראוי לתת עליהן את הדעת.

מי רשום כבעלים של הדומיין?

חשוב לזכור כי שמות דומיין הם בעלי תאריך תפוגה, והם שייכים לאדם מסוים רק כל עוד אותו אדם ממשיך לשלם את דמי הרישיון השנתיים עבורם. ישנם מקרים רבים בהם מי שרושם את הדומיין הוא לא בהכרח הבעלים שלו, אלא בעל תפקיד בחברה או נותן שירות חיצוני (כמו מפתח או בונה אתרים).

לכן, הדבר הראשון שחשוב לעשות בקניית דומיין הוא לבדוק ב- WHOISולוודא שהאתר נרשם על שמכם ולא על שמו של אף אדם אחר. אל תניחו שמפני שאתם אלה שמקבלים את החשבון או עדכונים כאלה או אחרים מהרשם, אתם גם אלה שעל שמם רשום הדומיין. ייתכן כי אתם רשומים ב-WHOIS כאחד מאנשי הקשר אבל לא כבעליו של הדומיין עצמו.

האם למוכר יש את היכולת להעביר את הדומיין בעת המכירה?

זהו נושא טכני המכשיל מוכרי דומיינים חדשים רבים, שאינם יודעים מה צריך להיעשות כדי להעביר שם דומיין באופן מלא ובמהירות.

אם אתם המוכרים, משימת העברת הדומיין מוטלת עליכם. מרגע שקיבלתם תשלום עבור הדומיין אתם מחויבים לעשות כל שבאפשרותכם כדי לוודא שהוא יועבר לקונה. אם אתם בצד הקונה, אל תצפו ששם הדומיין יופיע באורח פלא בחשבון שלכם בן לילה. בררו מיהו הרשם הנוכחי ומה כרוך בהעברת שם הדומיין לחשבון חדש או לרשם חדש, לפי בחירתכם.

אם אתם נעזרים ברשם אחר, בדקו את הכללים והתהליכים שצריכים להתקיים כדי להשלים את ההעברה. ככל שתגיעו מוכנים יותר, כך תקבלו את שם הדומיין החדש שלכם מהר יותר. ושוב, לאחר שבוצעה ההעברה, בדקו בשנית את הפרטים המופיעים ב-WHOIS כדי לוודא שהם תואמים את שלכם, ועדכנו את הרשם בפרטים הנכונים באופן מיידי במידת הצורך.

זכרו כי עיכובים בהעברת שם דומיין מגבירים את הסיכון לכך שתוקפו של הרישום יפוג ושאתם תאבדו את זכויותיכם עליו.

היזהרו מהפרת קניין רוחני

אחד התחומים המשפטיים המורכבים יותר בכל הנוגע לשמות דומיין הוא נושא סימני המסחר, ובכך הכוונה היא לשמות עסקים ומותגים והדומיינים הקשורים אליהם.

מעטים מודעים לעובדה שבחירה של שם דומיין כפופה לאותם החוקים שחלים על בחירת שמות עסקים ומותגים, וישנה חשיבות עליונה לבחירת שם שאינו פוגע בזכויות קניין רוחני של חברות או ארגונים קיימים. על מנת לחסוך לעצמכם את הצורך לשנות את שם הדומיין שלכם או להתמודד עם בעיות משפטיות בהמשך הדרך, חשוב מאוד לבדוק מבעוד מועד את זמינותו של הדומיין ואת קשריו האפשריים לעסקים אחרים שעשויים להוות בעיה בהמשך.

חשוב להבין שבניגוד לרישום שם חברה או סימן מסחר, רשמי דומיינים אינם מבצעים עבורינו בדיקות מעבר לעצם הזמינות של הדומיין אותו אנו מעוניינים לרכוש. אם אותו דומיין פנוי, הרשם לא ימנע מאיתנו לרכוש אותו אפילו אם ישנה בעיה משפטית פוטנציאלית מול ארגונים אחרים.

רוב הרשמים אף יציינו בתקנוניהם כי הם אינם מהווים צד בעימותים בין מוכר וקונה כשמדובר בסוגיות משפטיות שכאלה, כמו גם כי אין בהקצאת שם דומיין משום מתן רשות לפעול תחת שם דומיין זה שלא כדין או בדרך שיש בה משום הפרת זכויות קיימות. הצהרה זו מקשה על חובת ההוכחה מבחינת הצד הנפגע ומחזקת עוד יותר את הצורך בבדיקות מדוקדקות במקרים בהם ישנו צל של ספק.

מה אפשר לעשות?

המעוניינים לבצע קניית דומיין צריכים להיות מודעים לכך שזו אחריותם לוודא כי הדומיין המדובר נקי, וכי אין על שם הדומיין זכויות יוצרים, פטנט או זכות קניין רוחני. גם אלו המציעים דומיינים למכירה אמורים לבדוק את הדברים הללו בטרם רישום הדומיין למכירה. חוסר מודעות לחוק אינה פוטרת את המפר אותו מהתמודדות עם העונשים הקבועים בחוק האזרחי והפלילי.

כמוכרים, תוכלו להקל על המכירה אם תערכו את התחקיר בעצמכם מבעוד מועד, כך שתוכלו להוכיח לקונה שהוא אינו נוטל סיכון ברכישת הדומיין.

כקונים, לפני שאתם ננעלים על שם דומיין כזה או אחר, היעזרו במנוע החיפוש של משרד המשפטים כדי לגלות אם הדומיין שבחרתם הוא סימן מסחר רשום של ארגון או חברה כלשהם. אם ישנה התלבטות, מומלץ לפנות לעורך דין מומחה בקניין רוחני כדי לחסוך כסף ועוגמת נפש בעתיד.

כיום, רוב רובם של העוסקים במספר דומיינים פועלים במסגרת החוק, אך ישנם כאלה שלא מודעים לחוקים או כאלה שמתעלמים מהם במודע במטרה לגרוף רווחים בדרכים מפוקפקות. במקרים של הפרת זכויות מסחריות, מחזיק הזכויות יכול לפעול במספר ערוצים למיגור הבעיה וגם כאן מומלץ לעשות זאת בסיוע עורך דין שמתמחה במקרים שכאלה.