המדריך המלא לרכישת דומיין

דומיין (באנגלית Domain Name), או שם מתחם בעברית, הוא למעשה שם ייחודי לאתר שלכם באינטרנט, כזה שמבדיל את אותו משאר האתרים ברשת. לבחירת הדומיין ישנה חשיבות עסקית ושיווקית, וכן השפעה על יכולת הקידום של האתר במנועי החיפוש. בחלקו הראשון של מאמר זה נסקור את המשמעויות של שם הדומיין ואת חשיבותו, כמו גם את תהליך רכישת הדומיין ואת מה שמאחוריו. החלק השני של המאמר כולל סקירה של רשמי הדומיינים העיקריים בארץ ובחו"ל. אך ראשית – בואו נצלול פנימה ונגלה מהו שם דומיין וכיצד הוא עובד.

הליך רישום הדומיין – מה מצפה לנו?

רישום הדומיינים בעולם נמצא באחריות ארגון האינטרנט הבינלאומי (ICANN) ובאמצעות גופים המורשים לכך מטעמו. בישראל הגוף המורשה לרישום דומיינים הוא איגוד האינטרנט הישראלי (ISOC) שאחראי להקצות שמות מתחם עם סיומת il. איגוד האינטרנט הישראלי הסמיך תחתיו גופים לרישום דומיינים עם סיומת co.il ו- org.il, בין הגופים השונים מתקיימת תחרות חופשית לכן חשוב להשוות שירותים ומחירים שכל גוף מציע.

כדאי לדעת כי הליך רישום דומיין אינו מסובך או מורכב, אך ההליך וחשיבותו אינם ברורים דיים לרוב הציבור. לפיכך, ארגונים רבים במשק הישראלי, וכן חברות בינלאומיות, מפקידים את נושא רישום הדומיינים בידי סוכנויות וגופים המורשים לבצע את פעולת הרישום וקניית הדומיין. עם זאת, חשוב כי כל אחד יבין כי לבחירת שם הדומיין לעסק ישנה חשיבות רבה לבידול החברה מהמתחרים, לצרכי קידום האתר באינטרנט ולמטרות שיווקיות, בהמשך הכתבה נרחיב על כך.

מבנה הדומיין

כאמור, דומיין, שם מתחם, הוא לא רק שם ייחודי אלא חלק חשוב ובלתי נפרד מהזהות העסקית ומהמותג. לדומיין יש מבנה היררכי, לדוגמה: www.yourname.co.il. כפי שאתה רואה, בתחילת הדומיין נהוג לרשום www, קיצור של רשת האינטרנט הכלל עולמית- World Wide Web. לאחר מכן מופיע שם האתר בו בחרת (מחרוזת), בהתאם לזמינות השם ולאחר בדיקה, ובסוף מופיעה סיומת המציינת את המגזר בו העסק שלך פועל ואת המדינה בה נרשם הדומיין.

בדוגמה שהבאנו- co מציין מגזר מסחרי, ניתן לבחור גם באפשרויות כמו com המציין לרוב חברות ומוסדות מסחריים ובינלאומיים, org- המציין ארגונים שאינם מסחריים, ac- המציין מוסדות אקדמאיים, gov- המציין מוסדות ממשלה וכיוצא בזה. הסיומת il מציינת כי הדומיין נרשם בישראל, סיומת it מציינת כי הדומיין נרשם באיטליה וכך הלאה.

כדאי לדעת כי המחשבים המחוברים לרשת האינטרנט מזהים אחד את האחר באמצעות כתובת מספרית (כתובת IP), אך לשם הנוחות מערכת הדומיינים (DNS- Doman Name System) אפשרה להחליף את הכתובת המספרית בשמות קלים וקליטים.

כאשר אתה מקליד בדפדפן שם של חברה מתבצע במערכת ה- DNS פענוח של שם הדומיין שהקלדת, והדפדפן שלך מקבל בחזרה את כתובת ה- IP  של האתר שאתה מחפש, והנך מועבר לדף האינטרנט המתאים.

הקשר בין שם הדומיין לאלגוריתם החיפוש בגוגל

כפי שציינו, שמות הדומיינים מורכבים ממחרוזת ומסיומת. התאמה מדויקת בין שם הדומיין לבין ביטוי החיפוש בגוגל מאפשרת לגולשים למצוא את האתר שלך בקלות, מאחר וקיים קשר ישיר בין הדומיין לאלגוריתם החיפוש. בחירת שמות דומיין מדויקים (EMD- Exact Match Domain) נחשבת לטקטיקה יעילה בתחום קידום האתרים (SEO). לדוגמה, אם תבחר בדומיין houseinsurance.co.il האתר שלך יופיע במיקום גבוה בתוצאות החיפוש בגוגל בכל פעם שגולש יחפש מידע בנושא House Insurance, בעברית ביטוח לבית.

כדאי לדעת כי במשך שנים ארוכות נקטו חברות קידום אתרים (SEO) בטקטיקה של רכישת דומיינים מדויקים למטרות קידום בלבד. עם זאת, גוגל מנסה להילחם בתופעה אך עדיין מדובר בבחירה נבונה ומשתלמת לקידום האתר, אלא אם מעוניינים לחזק את שם המותג כדי להוביל לכניסות טבעיות לאתר, ואז ניתן לרכוש דומיין הכולל את שם העסק/ המותג.

רישום הדומיין

יש לרכוש דומיין מגוף המוסמך לכך, בארץ או ברחבי העולם. כיום, קל לרכוש ולרשום דומיינים באמצעות פלטפורמות ידידותיות לתפעול על ידי כל המשתמשים, גם אלה שאינם בקיאים בנבכי הטכנולוגיה. רישום דומיין חדש כרוך בתשלום, לאחר שליחת בקשת הרישום מתבצעת בדיקה קפדנית, והתהליך מלווה בבקרה אנושית כדי לרשום את שם המתחם המבוקש. הליך רישום דומיין חדש אורך עד חמישה ימים, לרוב תוך 48 שעות ניתן לקבל אישור על רכישת הדומיין שהזמנת. המחיר משתנה בהתאם לחבילת השירות שתבחר מהגוף המוסמך לרשום ולנהל דומיינים.

יודגש, כי אחת לשנתיים יש לחדש דומיין ישראלי כמו co.il, כאשר דומיינים בינלאומיים, בין היתר com ניתן לרכוש לתקופה ארוכה עד עשר שנים. לפני החידוש תקבל הודעה למייל, לרוב ההודעה נשלחת אוטומטית מהגוף ממנו רכשת את שם המתחם. במידה ולא תחדש את חוזה הבעלות על שם  הדומיין הוא יהפוך להיות פג תוקף לתקופה של 30-45 יום, לאחר מכן הדומיין יהיה זמין לקנייה על ידי כל אדם או גוף אחר המעוניינים בו.

כדי לרכוש ולרשום דומיין חדש מומלץ לפנות לחברות המתמחות בנושא, כך לא תשכח לחדש את הדומיין ותוכל לבחור בפתרונות אינטרנט מתקדמים נוספים. מעבר לכך, עליך לדעת כי ישנם אתרים פיקטיביים השולחים בקשה לחידוש הדומיין טרם פקיעתו, במטרה לשכנע אותך לשלם באמצעותם על חידוש הדומיין, אך אז הנך מסתכן מאחר והתגלו מקרים בהם נעשה שימוש לא חוקי בכרטיסי האשראי של הלקוחות או שנגבו מהם סכומים גבוהים משמעותית בהשוואה למחירי השוק.

בחירת שם הדומיין

אין להקל ראש בבחירת שם הדומיין מאחר ויש לכך השלכות עסקיות ושיווקיות. כדי לבחור את שם הדומיין יש לאפיין את העסק, להגדיר את קהל היעד אליו פונים, ולהחליט מראש כיצד מעוניינים להציג את הארגון.

אם העסק שלך מתמקד בקהל היעד המקומי בישראל תוכל לרכוש סיומת co.il, אם החברה פועלת בשווקים הבינלאומיים אולי תעדיף להסתיר את הזהות הישראלית ואז תוכל לבחור בסיומת גנרית כמו yourname.com. אגב, כדאי לדעת כי ניתן לרכוש שם מתחם גם בשפה העברית ולא רק בשפה הלטינית.

מעבר לכך, החל משנת 2013 החל ארגון האינטרנט העולמי להשיק סיומות חדשות לדומיינים באינטרנט, לפי קטגוריות שונות, ביניהן סיומות ייעודיות לחברות אבטחה, תקשורת, אינטרנט, חינוך, אופנה, מזון, נדל"ן, תיירות ועוד.

בחירת סיומת חדשה מאפשרת לך למתג את העסק, לבדל אותו ממתחרים, להגביר את המודעות לעסק שלך, ובעיקר לרכוש דומיין קליט המאפשר ללקוחות למצוא אותך בקלות באינטרנט.

שמות דומיינים בעברית

החל מסוף שנת 2010 ניתן לרשום דומיינים גם בשפה העברית, לדוגמה .co.ilשם-העסק. רישום דומיינים בעברית מאפשר לך לבדל את העסק שלך, לחזק את המותג ולאפשר ללקוחות חדשים ופוטנציאליים למצוא אותך בקלות באינטרנט. רישום דומיינים בעברית מתאפשר באמצעות הרחבת שירות רישום הדומיינים, הרישום מתבצע באמצעות תקן IDN לרישום שמות דומיינים בשפות לאומיות שונות, ביניהן עברית.

כאשר מזינים את שם הדומיין בעברית בחלונית החיפוש בדפדפן, או בכל יישום רלוונטי אחר, התומכים בתקני IDN, הדומיין עובר תרגום אוטומטי ברקע ועובר פענוח מהיר באמצעות מערכת ה- DNS  הגלובלית. כיום, רוב הדפדפנים החדשים תומכים בתקני IDN, לכן כדי להקל על הלקוחות של העסק, וכדי למצוא אותך בקלות ברשת האינטרנט, כדאי לשקול אפשרות לרישום הדומיין בשפה העברית.

כל הקודם זוכה

רישום דומיינים מתבצע על פי עיקרון כל הקודם זוכה, לכן גם אם טרם בנית אתר לעסק כדאי לרכוש את הדומיין ולהחזיקו עד להעלאת האתר לאינטרנט. במידה וגוף אחר רכש את הדומיין בו אתה מעוניין תוכל לפנות אליו כדי לרכוש את שם המתחם ממנו, לרוב הוא ידרוש סכום גבוה יותר מאשר עלות רכישת הדומיין דרך אחד הרשמים המוסמכים לכך.

אם ביצעת חיפוש לגבי זמינות דומיין בו אתה מעוניין וגילית כי הוא רשום ואינו פנוי, תוכל לבדוק פרטים על הדומיין באמצעות גלישה לאתר: http://whois.icann.org/en.

עד כאן למדנו על המשמעות של שם הדומיין ועל חשיבותו, קיבלנו הצצה לתהליך הרישום וכן כמה טיפים חשובים לביצוע נכון שלו. בחלקו השני של המאמר נערוך סקירה השוואתית של כמה מרשמי הדומיינים הגדולים בארץ ובחו"ל.